top of page

Ako postupne zmeniť svoj životný štýl: 7 jednoduchých tipov, ktoré zvládne každý

Updated: Jan 7

Zmena životného štýlu nemusí byť o drastických opatreniach alebo o tom, že od zajtra všetko vo svojom živote obrátime naruby. Naopak – pomalé, postupné kroky sú kľúčom k tomu, aby sme si zdravé návyky udržali dlhodobo. Ak hľadáte inšpiráciu, tu je 7 jednoduchých tipov, ktoré vás dostanú na správnu cestu.


  1. Pridajte viac pohybu – stačí aj chôdza

    Nemusíte hneď investovať do drahého vybavenia či členstva vo fitku. Chôdza je najprirodzenejší a zároveň jeden z najlepších spôsobov, ako sa hýbať.


    Skúste ísť pešo do práce, do obchodu alebo na výlet či dlhšiu prechádzku počas víkendu.

    Ak máte málo času, skúste chodiaci pás – je to skvelá voľba, najmä ak pracujete z domu. Prípadne po práci ako ventilácia hlavy. Len si ho zapnite a kráčajte.


    Ak pridáte aspoň 40 minút rezkej chôdze denne a už po mesiaci uvidíte zmenu nielen na vašom tele ale aj mysli.


  2. Stravovacie pravidlo 80:20

    Vyvážené stravovanie neznamená úplné odopieranie si obľúbených jedál. Skúste aplikovať pravidlo 80:20 – 80 % vášho jedla tvoria vyvážené, zdravé pokrmy a 20 % si môžete dopriať nejakú dobrotu.


    Začnite malými zmenami. Meňte svoj jedálniček postupne. Ak neviete ako začať, pokojne mi napíšte. Spolu vytvoríme plán, ktorý vám bude šitý na mieru.


  3. Začnite raňajkovať

    Raňajky sú štartérom nášho metabolizmu a dodajú nám energiu na celé dopoludnie. Nemusíte raňajkovať veľa. Skúste zo začiatku napríklad ovsenú kašu, smoothie alebo jogurtovú misku s ovocím a granolou. Nejskôr môžete pridať a skúsiť aj slané varianty jedál ako napr. vajíčka s avokádom.


  4. Pridajte viac zeleniny a ovocia

    Dospelý človek by mal za deň skonzumovať 400 g zeleniny a ovocia. Ruku na srdce, koľko zjete bežne za deň? Odpovedzme si každý za seba. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by každé naše jedlo malo obsahovať porciu zeleniny vo veľkosti zovretej ruky. Dokonca páni by mali prijať 2x toľko.


    Aj tu máme viacero možností. Môžeme si servírovať šalať z čerstvej zeleniny alebo skúsiť varenú či dusenú zeleninu na pare alebo troške masla alebo veľmi chutná je aj pečená zelenina.


    Myslíme na to až si budeme servírovať ďalší chod.


  5. Znížte množstvo mastných jedál

    Skúste pri varení používať menej masla a namiesto toho siahajte po kvalitných olejoch, ale aj tie používajte s mierou. Viete, ktorý olej je vhodný do šalátov a ktorý na restovanie?


    Priložím vám sem taký ťahák na základe ktorého sa budete vedieť lepšie orientovať pri výbere toho správneho.


    Stručný prehľad tukov a olejov vhodných pre použitie vhľladom na ich dymový bod                                 Zdroj: Winštitút
    Stručný prehľad tukov a olejov vhodných pre použitie vhľladom na ich dymový bod Zdroj: Winštitút
  6. Nezabúdajte na pitný režim

    Hlad je často len prezlečený smäd. Vypite dostatok vody a váš organizmus sa vám odvďačí. Možno sa pýtať koľko vody mám vypiť? Opäť vám poskytnem pomôcku, vďaka ktorej si vypočítate správne množstvo vody pre vás.


    Dospelý človek by mal vypiť za deň 35–40 ml na 1 kg hmotnosti. Takže, ak rátame s váhou napr. 60 kg, tak správne množstvo vody je 2,4 l. Nebojte sa, do tohto množstva sa ráta aj voda prijatá z potravy a to v pomere 2:1. Takže pri hmotnosti 60 kg by mal človek vypiť približne 1,6 l a zvyšok tekutin prijme z potravy. Samozrejme je potrebné zohľadniť aj fyzicku aktivu.


    V prípade človeka s nadváhou sa výpočty troška líšia. Pre výpočet množstva potrebných tekutín rátame s optimálnou tabuľkovou hmotnosťou ale ešte navyše za každých 11 kg naviac, pripočítame 0,25 l.


  7. Pripravte si jedlo doma

    Keď si jedlo pripravíte sami, presne viete, čo obsahuje. Počuli ste už o "meal prep" teda príprave jedla vopred na viac dní? Je to veľmi vďačná metóda ako predísť zajedanie hladu nezdravými snackmi.


    Skúste si aspoň pripraviť jednotlivé suroviny. Napr. namarinádujte si mäso na niekoľko dní a uložte do chladničky, uvarte vajíčka na tvrdo, pripravte si šalát či chia puding. Takáto príprava vám urýchli čas varenia, prípadne si zajete niečo lahšie a vyváženejšie predtým ako sa vám jedlo dovarí.


Zmena životného štýlu nie je pretekom. Je to o malých krokoch, ktoré vedú k veľkým výsledkom. Skúste aspoň jeden z týchto tipov a uvidíte, ako rýchlo sa budete cítiť lepšie! Ak si nie ste istí, kde a ako začať, pokojne ma kontaktujte. Spoločne nájdeme spôsob, ako prispôsobiť tieto tipy vášmu životnému štýlu a cieľom.




Comments


bottom of page